Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wcześniaka w Matce Polce w Łodzi. Elektroniczne ucho od Veolii zadba, by dzieci miały cicho

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wcześniaki z Matki Polki otrzymały z okazji swojego święta „sztuczne ucho”, które będzie chronić je przed hałasem. W Łódzkiem rodzi się ponad tysiąc takich dzieci rocznie.
Wcześniaki z Matki Polki otrzymały z okazji swojego święta „sztuczne ucho”, które będzie chronić je przed hałasem. W Łódzkiem rodzi się ponad tysiąc takich dzieci rocznie. Matylda Witkowska
Wcześniaki z Matki Polki otrzymały z okazji swojego święta „sztuczne ucho”, które będzie chronić je przed hałasem. W Łódzkiem rodzi się ponad tysiąc takich dzieci rocznie.

Światowy Dzień Wcześniaka. 17 listopada obchodzono także w Łodzi

W czwartek (17 listopada) obchodzony był Światowy Dzień Wcześniaka, w którym świat medyczny przypomina o szczególnych potrzebach dzieci urodzonych przed skończonym 37. tygodniem ciąży.

Świętowano też w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Zwykle z okazji tego święta szpital podświetlony był na fioletowo. Jednak w tym roku z powodu konieczności oszczędzania prądu współpracująca ze szpitalem Veolia Łódź postanowiła przekazać konkretny dar. To dwa „sztuczne uszy” czyli elektroniczne czujniki hałasu. Działają podobnie jak czujniki smogu – gdy jest zbyt głośno zmieniają kolor.

Prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor ICZMP i neonatolog podkreśla, że dzieci przebywające wewnątrz macicy są chronione przed nadmiernym hałasem z zewnątrz.

- Wcześniaki nie są gotowe, aby odbierać świat zewnętrzny – wyjaśnia profesor.

Jednak po urodzeniu atakują je odgłosy szpitalnych urządzeń, rozmów personelu, a nawet emocji rodziców. Nadmierny hałas może utrudnić rozwój ich układu nerwowego. Koszt obu urządzeń to około 5 tys. zł – równowartość przygotowania ubiegłorocznego podświetlenia. Wcześniej na oddziale dla wcześniaków były takie urządzenia, ale zużyły się.

W czwartek z okazji święta do szpitala przyszły mamy wypisanych już wcześniaków z podziękowaniami. Mały Mateusz z Łodzi urodził się rok temu w 31 tygodniu ciąży, miał niecałe 1,5 kg. Jednak w 23 tygodniu jego mamie odeszły wody płodowe.

- Leżeliśmy jak z bombą w brzuchu, ale udało się, chowa się rewelacyjnie, właśnie nauczył się chodzić – mówi jego mama Anna Przybył.

Niestety wcześniaków rodzi się coraz więcej, obecnie w Polsce 6,3 proc. wszystkich porodów. To oznacza, że tylko w województwie łódzkim rocznie przychodzi na świat około 1,2 tys. takich dzieci.

- To paradoks, że przy lepszej opiece nad ciężarną przychodzi ich na świat coraz więcej – mówi prof. Ewa Gulczyńska, neonatolog z ICZMP. Jak przyznaje wynika to z wielu czynników, m. in. z większej liczby ciąż mnogich.

Przedwczesny poród. Co grozi wcześniakom i jak można to leczyć?

Wcześniakom grozi wiele schorzeń, m. in. uszkodzenia mózgu lub wzroku, choć ich stan zależy od masy i terminu porodu. - Są takie, które rodzą się 2 tygodnie przed terminem i takie, które rodzą się 15. tygodni przed terminem i to one zajmują najwięcej naszej uwagi – mówi prof. Gulczyńska. Obecnie już nawet dzieci ważące 700-800 gram mają szansę na zdrowe życie.

Z okazji dnia wcześniaka WHO zarekomendowało „kangurowanie” maluchów jeszcze przed włożeniem do inkubatora. Okazało się bowiem, że ciepło matki i kontakt z jej skórą znacznie zwiększają ich szanse na przeżycie. Do kangurowania wcześniaków od kilkudziesięciu lat zachęcają lekarze z ICZMP.

- Oddział jest dostępny dla rodziców. Kangurować może zarówno mama jak i tata – przyznaje prof. Gulczyńska.

Jakość jedzenia w polskich szpitalach to temat wielu dyskusji nie tylko pośród pacjentów. Jedne osoby są zadowolone z dań, serwowanych w placówkach medycznych, inni wręcz przeciwnie. Jak to wygląda w rzeczywistości? Odpowiedzcie sobie na to pytanie, przeglądając zdjęcia z naszej galerii! >>>>>

Smacznego! Tak karmią w polskich szpitalach. Zdjęcia posiłkó...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki