Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie narzekają na jedzenie i złe leczenie

Agnieszka Jasińska
Więźniowie piszą coraz więcej skarg
Więźniowie piszą coraz więcej skarg Bartłomiej Turbiarz
Więźniowie z okręgu łódzkiego piszą coraz więcej skarg. W 2011 r. łódzka służba więzienna odpowiedziała na 2467 skarg osadzonych. To prawie 200 więcej niż w 2010 r.

- Każdą skargę traktujemy poważnie i wszystkie stawiane zarzuty są przez nas sprawdzane. Ze statystyk Służby Więziennej wynika, że najwięcej skarg piszą recydywiści. Jest to grupa osadzonych, która bardzo dobrze zna więzienne realia i w ten sposób próbuje poprawić sobie warunki bytowe. "Rekordzista" okręgu łódzkiego napisał ich w 2011 r. aż 252 - zdradza por. Bartłomiej Turbiarz, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi.

- Nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego wprowadza zmiany, które być może ograniczą liczbę skarg. Według niej skargi nie będą musiały być rozpatrywane, jeśli zawierają wyrazy lub zwroty powszechnie uznawane za wulgarne.

Najczęściej więźniowie skarżą się na opiekę zdrowotną i warunki bytowe. - Przykro przyznać, ale niektórzy traktują pobyt w więzieniu jako sposób na poratowanie zdrowia - mówi por. Turbiarz. - Osadzeni skarżą się na sposób leczenia przez personel więziennej służby zdrowia. Tymczasem na konsultację ze specjalistą, czyli m.in. neurologiem, chirurgiem, laryngologiem czekają dużo krócej niż czeka się w publicznej służbie zdrowia.

Ze statystyk łódzkiej Służby Więziennej wynika, iż tylko ok. 1 proc. skarg uznanych zostaje za zasadne. - Dotyczą one przede wszystkim uchybień proceduralnych związanych najczęściej z niedopilnowaniem terminów wynikających z przepisów np. osadzonego pominięto w doprowadzaniu do więziennej kantyny, aby mógł zrobić zakupy lub wydano komuś list z jednodniowym opóźnieniem - mówi por. Turbiarz.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami procedura wygląda tak, że jeżeli osadzony napisze skargę do kilku instytucji w tej samej sprawie to każdej z tych instytucji Służba Więzienna zobowiązana jest odpowiedzieć. A osadzeni piszą w różne miejsca: do Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka, Prezydenta, Premiera, posłów, Trybunału w Strasburgu i wielu innych.

CZYTAJ TEŻ:
* Więźniowie przekazali 1,2 tys. zł na konto WOŚP
* Studenci w areszcie [ZDJĘCIA]
* Wspólne ćwiczenia policji i Służby Więziennej [ZDJĘCIA]

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki