Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z uczelni na staż do urzędu. Na 20 urzędników ma przypadać jeden student

Maciej Kałach
Każda instytucja podległa rządowi będzie musiała organizować praktyki dla studentów. Program, który przygotowuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewiduje, że na 20 pracowników rządowego urzędu ma przypadać jedno miejsce praktyk.

Łódzki Urząd Wojewódzki ten warunek spełnia z ogromną nawiązką, ale projekt MNiSW ma zdopingować inne nadzorowane przez rząd instytucje, m.in.: ZUS, wojewódzki sanepid, urząd skarbowy czy pośredniak. Program, który umożliwi młodym zdobywanie doświadczenia zawodowego, zapowiedziała w exposé premier Ewa Kopacz.

Łódzki Urząd Wojewódzki ma obecnie 770 pracowników. 60 z nich jest oddelegowanych do obsługi numeru alarmowego 112 i tych etatów nie można uwzględniać, wyliczając sugerowaną przez ministerstwo nauki liczbę praktyk studenckich. ŁUW powinien więc zaoferować 35 miejsc dla studentów.

- W 2014 roku było ich 73 - informuje Krzysztof Sztrajber z biura wojewody. - W ŁUW zdobywają doświadczenie studenci wydziałów: Prawa i Administracji, Zarządzania oraz Ekonomiczno-Socjologicznego. Praktykują także przyszli informatycy.

p1

Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, nie ma obecnie sygnałów, aby w tej instytucji odbywały się studenckie praktyki. Ale projekt uważa za doskonałą okazję, aby do stacji zgłaszały się osoby z pomysłami na wakacyjne praktyki, związane z pomysłami na promowanie zdrowego trybu życia, czym m.in. zajmuje się wojewódzki sanepid.

Ministerstwo nauki wskazuje, że pomysł nakazania organizacji praktyk instytucjom rządowym powstał po dobrych doświadczeniach z jednostkami samorządowymi.

- W Urzędzie Miasta Łodzi nie ma limitu osób przyjmowanych na praktyki, a studenci wyrażający chęć podjęcia praktyk w komórkach organizacyjnych urzędu w większości przypadków są na nie przyjmowani - informuje Grzegorz Gawlik z biura prasowego magistratu.

Gdyby łódzki magistrat podlegał standardom planowanym dla rządowych jednostek, spełniałby je już dziś.

- Od stycznia bieżącego roku do 9 marca 2015 roku na praktyki zgłosiło się 24 studentów. W całym ubiegłym roku praktyki studenckie odbyło 139 osób, czyli na praktykanta-studenta przypadało niespełna 15 etatów - wylicza Gawlik.

Urząd Marszałkowski w Łodzi w 2015 roku zaprasza do współpracy około pół setki praktykantów.

p2

Jak współpraca z rządowymi instytucjami wygląda od strony łódzkich uczelni? Na Politechnice Łódzkiej to student znajduje miejsce zdobywania doświadczenia, chociaż wydziały i Biuro Karier ułatwiają te poszukiwania, udostępniając ogłoszenia pracodawców oraz listy instytucji współpracujących z uczelnią.

Grzegorz Kierner, kierownik działu innowacji i współpracy z gospodarką PŁ, mówi, że praktyki w urzędach związanych z kontrolą żywności czy higieny odbywają m.in. studenci chemii oraz biotechnologii, matematycy trafiają m.in. do urzędów związanych z finansami publicznymi.

Uniwersytet Łódzki współpracuje w organizacji praktyk i z instytucjami samorządowymi i rządowymi. Poza praktykami obowiązkowymi są także nieobligatoryjne, a na liście miejsc, gdzie można je odbyć znajdziemy m.in. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi, powiatowy sanepid w Łodzi czy łódzki Sąd Okręgowy.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki