Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wycinaniem drzew na budowach w Łodzi już nie będzie tak łatwo. Trwają prace nad projektem uchwały

Marcin Bereszczyński
Jacek Babicz
Łódź wkrótce będzie miała strategię ochrony zieleni i ogrodnika miejskiego. To efekt licznych protestów przeciwko wycince drzew.

Trwają prace nad projektem uchwały w sprawie kierunków działania dla prezydent Łodzi, dotyczących ochrony i rozwoju zieleni. Jest wstępny szkic tego projektu. Radni będą dyskutować o nim po wakacjach.

- Prześledziłam, jak inne miasta zajmują się zielenią i jakie są dobre praktyki według raportu Najwyższej Izby Kontroli. Obdzwoniłam kilkanaście urzędów, by dowiedzieć się o konkretne rozwiązania - opowiada o pracy nad strategią zieleni miejskiej radna Urszula Niziołek-Janiak.

W poprzedniej kadencji zrezygnowała z prac w komisji ochrony środowiska Rady Miejskiej, ponieważ komisja zajmowała się wyłącznie zielenią chronioną prawnie, a nie całą roślinnością w Łodzi.

W projekcie uchwały, dotyczącym zieleni, znalazł się zapis mówiący o konieczności inwentaryzacji drzew, poczynając od zieleni w pasach drogowych ulic i na terenach ubogich w roślinność. Ma powstać plan rozwoju szaty roślinnej w mieście. Znajdą się tam zapisy, gdzie trzeba uzupełnić zieleń. Mają być przygotowane standardy dotyczące nasadzeń i pielęgnacji zieleni. W wytycznych pozwoleń na budowę mają być zapisy o zasadach ochrony korzeni, pni i koron drzew przy robotach budowlanych.

Kolejną propozycją jest zwiększenie nadzoru nad miejską zielenią. Przy wydawaniu zezwoleń na budową mają być wskazane drzewa, których nie można wyciąć. Zezwolenia na usunięcie drzew kolidujących z inwestycjami będą wydawane tylko wtedy, gdy projekt zagospodarowania terenu będzie zawierał nowe nasadzenia. Uchwała, gdy wejdzie w życie, będzie obligowała do zachowania istniejącej zieleni, a nie tylko drzew wpisanych na listę pomników przyrody. Pod tym kątem ma być przeprowadzona kontrola inwestycji realizowanych przez miasto, aby wprowadzić w tych projektach korekty dotyczące zachowania istniejącej zieleni.

Strategia obliguje też władze miasta do zwiększenia puli w budżecie na pielęgnację drzew. Zieleń ma być szczególnie chroniona w okresie zimowym. Być może Łódź skorzysta ze sprawdzonych rozwiązań warszawskiego Żoliborza, gdzie zrezygnowano z wysypywania soli na drogi i chodniki, aby nie niszczyć zieleni. Pojawiła się propozycja, aby przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami dotyczące zmiany sposobu zimowego utrzymania pasów drogowych w celu ochrony zieleni przyulicznej.

Wśród propozycji jest punkt dotyczący powołania ogrodnika miasta. Ma być odpowiedzialny za zatwierdzanie projektów dotyczących zieleni i nasadzeń, wdrażanie standardów, nadzorowanie gospodarowania zielenią w mieście oraz prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnych. W strukturach UMŁ należałoby wyodrębnić nową komórkę: biuro ogrodnika miejskiego. Jest to konieczne, bo Zarząd Zieleni Miejskiej nie ma ustawowych uprawnień do wydawania decyzji, tylko do opiniowania. W biurze ogrodnika miejskiego ma być zatrudniona osoba odpowiedzialna za projektowanie zieleni w przestrzeni publicznej.

W projekcie uchwały dotyczącej ochrony i rozwoju zieleni mają też znaleźć się zapisy obligujące prezydenta Łodzi do przedstawienia harmonogramu wdrażania tej strategii. Prezydent będzie miał obowiązek przedstawienia Radzie Miejskiej sprawozdania z realizacji tej strategii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki