Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki z Łódzkiego zakładają własne firmy

Magda Szrejner
Henryka Pogodzińska założyła swój własny ZOZ
Henryka Pogodzińska założyła swój własny ZOZ fot. Krzysztof Szymczak
Pielęgniarki i położne z woj. łódzkiego mają szansę na otworzenie własnych medycznych biznesów. Na sprzęt i doposażenie własnych firm dostaną nawet do 40 tys. zł z funduszy unijnych.

Problem jest jeden. Na przystąpienie do programu przyszłe bizneswomen mają czas jedynie do piątku do godziny 14. Wtedy zamykane są listy zgłoszeń do projektu "Postaw na swoim - przedsiębiorczość, samozatrudnienie pielęgniarek i położnych w województwie łódzkim". Są jeszcze wolne miejsca.

To pierwszy tego typu projekt realizowany przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Łodzi.

- Sytuacja finansowa pielęgniarek i położnych nie jest na tyle dobra, aby stać je było na rozwijanie własnej działalności gospodarczej. A to eliminuje z rynku tę grupę zawodową - mówi Krystyna Walewska, przewodnicząca izby pielęgniarskiej. - Badania ankietowe przeprowadzone przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Łodzi wykazały, że sto procent badanych ma pomysł na własną działalność, ale aż 90 proc. z nich nie wie, jak założyć i prowadzić firmę.

Kilka lat temu na założenie pierwszego w Łodzi pielęgniarskiego zakładu opieki zdrowotnej zdecydowała się Henryka Pogodzińska. Otworzyła "Szkol-med", czyli ośrodek medycyny szkolnej. Niepubliczny ZOZ dostał kontrakt z NFZ na opiekę pielęgniarską w szkołach.

- W 2005 r. byłam pierwszą pielęgniarką w województwie, która założyła niepubliczny pielęgniarski ZOZ - mówi Henryka Pogodzińska. - Teraz sama namawiam koleżanki, żeby próbowały zakładać swoje własne biznesy. To niełatwe zadanie, bo większość z nas w szkołach pielęgniarskich była uczona, że mamy usłużnie wykonywać polecenia. Dziś są jednak zupełnie inne czasy.

Henryka Pogodzińska też będzie uczestniczyła w projekcie z wykładami dotyczącymi kontraktowania procedur medycznych przez NFZ.

Ale to niejedyne zajęcia, jakie czekają na te pielęgniarki, które dostaną się do projektu. Maciej Mazerant, odpowiedzialny za promocję przedsięwzięcia, mówi, że przyszłe właścicielki niepublicznych ZOZ-ów nauczą się, jak zrobić dobry biznesplan, jak utrzymać się na trudnym rynku usług medycznych i jak dobrze wypromować swoją firmę.

- Projekt będzie trwał 17 miesięcy - mówi Maciej Mazerant. Przez ten czas panie dowiedzą się, jak prowadzić firmę w tej branży, dostaną też od nas wsparcie finansowe na rozkręcenie działalności.

Do projektu mogą zgłaszać się pielęgniarki, które są zatrudnione w szpitalach, przychodniach i innych placówkach ochrony zdrowia. A także osoby, które utraciły zatrudnienie w wyniku np. przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki