Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Łodzi na rok 2016. Mieszkańcy złożyli 645 wniosków

Matylda Witkowska
645 wniosków do budżetu obywatelskiego 2016 złożyli mieszkańcy Łodzi. Tymczasem osiem wniosków z 2014 r. nie jest skończonych.

Łódzki magistrat podliczył wnioski, które wpłynęły do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jest ich 645 - o ponad 200 mniej niż rok temu.

Najwięcej wniosków - aż 146 - złożyli mieszkańcy Bałut. 114 wniosków dotyczy Górnej, a 112 - Widzewa. Na Polesiu złożono 78 wniosków. Najmniej, tradycyjnie, na najmniejszym powierzchniowo Śródmieściu - 45. Wniosków ogólnomiejskich jest 150.

Wśród zgłoszonych projektów jest m.in. uspokojenie ruchu samochodowego w rekreacyjnej części Górnej, utworzenie parku nad rzeką Brzozą i przykrycie trasy W-Z roślinnością pnącą. Są też pomysły na przeprogramowanie systemu sterowania ruchem, rozpoczęcie budowy nowego schroniska dla bezdomnych mężczyzn i urządzanie imprez na Piotrkowskiej.

Nie brakuje pomysłów nietypowych, takich jak zasłonięcie ścian pokrywanych rasistowskimi napisami szpalerem świerków i zwiększenie częstotliwości grania przez hejnalistę "Prząśniczki".

Zadania trafią teraz do wydziałów merytorycznych, które ocenią ich wykonalność i zgodność z prawem. Później ich ostateczną listę zatwierdzi doraźna komisja ds. budżetu obywatelskiego. O tym, czy zostaną zrealizowane zadecydują łodzianie podczas wrześniowego głosowania.

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi. Tymczasem magistrat wciąż jeszcze nie uporał się z zadaniami z pierwszego budżetu. Zgodnie z regulaminem budżetu zadania powinny być zakończone do 31 grudnia 2014 r.

Wciąż jednak osiem zadań z pierwszego budżetu czeka na realizację. Na przyszły rok odłożono powstanie łódzkiego roweru publicznego. Elektroniczne tablice informujące o odjazdach tramwajów na Bałutach mogą powstać dopiero przy modernizacji linii. Do tegorocznych wakacji przeciągnie się naprawa torowiska u zbiegu ul. Dąbrowskiego i al. Śmigłego-Rydza, po wakacjach będzie gotowy basen w SP 190.

Na jesień przełożono malowanie śluz rowerowych w Śródmieściu, remont Parku im. Mickiewicza też ma być zakończony jesienią. Wciąż nie są gotowe przejścia dla pieszych na dwóch skrzyżowaniach na ul. Bednarskiej.

Za to na piątek na godz. 12 - aż pięć miesięcy po terminie - zaplanowano otwarcie skejtparku na Widzewie Wschodzie. Użytkownicy deski i rolek otrzymają porządny obiekt wyposażony w tzw. miskę oraz urządzenia imitujące przeszkody uliczne.

Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi, zapewnia, że budżet jest dla władz miasta priorytetem.

- Do tej pory zrealizowaliśmy i jesteśmy w trakcie realizacji ponad 160 projektów do budżetu obywatelskiego zgłoszonych przez łodzian w obu dotychczasowych edycjach - mówi. I tłumaczy, że przyczyny niezrealizowania zadań z pierwszej edycji są różne. - Skatepark otwieramy w piątek, kolejne projekty zostaną zaś zrealizowane w kolejnych miesiącach - zapowiada rzecznik Masłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki