Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej

Katarzyna Renkiel
Odrestaurowany klasztor i kościół budzą podziw
Odrestaurowany klasztor i kościół budzą podziw Dariusz Śmigielski
Niezwykle klimatyczne miejsce, które trzeba zobaczyć, to kościół i klasztor Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. Budynki zachowały się wraz z częścią obronnych murów miejskich pochodzących z XII-XIV wieku. Do wizyty w tym miejscu zachęca ksiądz Ireneusz Bochyński, duszpasterz akademicki i rektor kościoła.

- Piękny barokowy kościół, odrestaurowany klasztor i mury miejskie budzą podziw zwiedzających - twierdzi ks. Bochyński.

Fundatorką klasztoru była Katarzyna Warszycka z Rokszyckich herbu Pobóg, a początki jego powstania sięgają XVII wieku. W 1608 roku polska szlachcianka kupiła pierwszą część nieruchomości pod budowę obecnego zabytku. W 1626 roku Warszycka wysłała list do o. Andrzeja Radawieckiego, prowincjała dominikanów, z prośbą o przysłanie do Piotrkowa kilku zakonnic "przykładem i nabożeństwem znacznych i do gospodarstwa (…) sposobnych". Budowa ruszyła rok później.

Ciekawostką jest to, że ściana klasztoru została oparta na murze miejskim. W 1648 roku w zabudowaniach klasztoru i kościoła wybuchł pożar. Dominikanki czekała długa i żmudna odbudowa zniszczonych pomieszczeń. Ostatecznie udało się to w 1673 roku, a kościół został ponownie poświęcony. Początkowo był pw. św. Katarzyny Sieneńskiej, a po odbudowie jego patronką została Matka Boża Śnieżna.

Kilkanaście lat później uroczyście poświęcono cztery ołtarze: Najświętszego Imienia Jezus, św. Dominika i Jacka, św. Józefa, św. Wawrzyńca i Rocha, a jeszcze przed I rozbiorem Polski kościół wyposażono w ambonę. Pod koniec lat 80. XVIII wieku pożar po raz kolejny zniszczył klasztor i kościół. Spaliły się dachy, sufity, podłogi, drzwi i okna.

Warto wspomnieć także o dwóch dzwonach kościelnych: Stanisławie i Ignacym, odlanych w części z poprzednich, zniszczonych w pożarze. W 1788 roku poświęcił je ks. bp Kozierowski. Dzwon Stanisław jest rówieśnikiem angielskiego The Times i do tej pory wisi w wieży kościelnej. Pod koniec XVIII wieku w klasztorze założono szkołę dla dziewcząt.

Na skutek reformy szkolnictwa, prowadzącej do rusyfikacji Polaków, rozpoczęto w Królestwie Polskim likwidację większości klasztorów. Dominikanki musiały opuścić Piotrków, przewieziono je do klasztoru po Bernardynach we wsi Święta Anna, a w klasztorze powstało rządowe gimnazjum żeńskie.

Okazuje się, że po kilkusetletniej przerwie Panny Dominikanki powrócą do Piotrkowa. - Siostry wracają i podejmują dzieło edukacji, które tu prowadziły od 1626 do 1869 roku - mówi ks. Ireneusz Bochyński.

Zakonnice przyjadą z Krakowa, ale tym razem podejmą się prowadzenia szkoły koedukacyjnej. Nowa szkoła katolicka ma zacząć działalność we wrześniu 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki