Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca remont w zabytkowej rezydencji Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 w centrum Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dobiega końca remont w zabytkowej rezydencji Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 w centrum Łodzi, która dzięki kultowemu klubowi studenckiemu znana jest łodzianom jako pałac Pod Siódemkami lub krótko „Siódemki”. Prace, które objęły wnętrza i podwórko, potrwają do czerwca br. i pochłoną dziewięć milionów złotych.
Dobiega końca remont w zabytkowej rezydencji Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 w centrum Łodzi, która dzięki kultowemu klubowi studenckiemu znana jest łodzianom jako pałac Pod Siódemkami lub krótko „Siódemki”. Prace, które objęły wnętrza i podwórko, potrwają do czerwca br. i pochłoną dziewięć milionów złotych. Urząd Miasta w Łodzi
Dobiega końca remont w zabytkowej rezydencji Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 w centrum Łodzi, która dzięki kultowemu klubowi studenckiemu znana jest łodzianom jako pałac Pod Siódemkami lub krótko „Siódemki”. Prace, które objęły wnętrza i podwórko, potrwają do czerwca br. i pochłoną dziewięć milionów złotych.

W ramach renowacji sławny pałac, jedna z wizytówek Łodzi, odzyskał w swojej oficynie cenne zdobienia i polichromie. Na tym się nie skończyło.

- Wewnątrz budynku wciąż trwają intensywne prace. Na uwagę zasługują roboty konserwatorskie, które obejmują renowację oraz konserwację stolarki drzwiowej i okiennej, prace związane z renowacją drewnianej klatki schodowej, oryginalnego parkietu oraz boazerii. Trwają także prace związane z konserwacją oraz odtworzeniem marmoryzacji na klatce schodowej – wyjaśnia przedstawiciel wykonawcy Igor Kobus.

Jak po remoncie zostanie zagospodarowana oficyna?

- W budynku powstały przestrzenie przeznaczone na działalność gastronomiczną oraz 16 lokali biurowych. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowany został dźwig osobowy i zniknęły wszelkie bariery architektoniczne – zapewnia Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Prawdziwą metamorfozę przeszło podwórko, na którym pojawił się dwupoziomowy ogródek gastronomiczny. Oczywiście nie zabraknie też zieleni.

- Na podwórku zostały posadzone pnącza, krzewy, kwiaty i byliny. Będą tam rosły również dwa graby. Wszystkie nasadzenia utrzymane są w charakterze dużych grup roślinnych sadzonych liniowo. Taki sposób rozstawu roślin ma wprowadzić harmonię i ład przestrzenny w kompozycję przestrzeni podwórza. To będzie jedno z ciekawszych aranżacyjnie podwórek przy ulicy Piotrkowskiej – zaznacza Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na parterze dom bankowy, na piętrze luksusowe salony

Historia tego miejsca sięga końca XIX wieku, kiedy do Łodzi przybył z Warszawy Maksymilian Goldfeder i podjął pracę w kantorze bankowym swojego brata Adolfa. Z zaczem Maksymilian usamodzielnił się i założył własny interes. Kupił działkę w tej prestiżowej części miasta i w latach 1891 -1892 wybudował okazałą rezydencję w duchu renesansu włoskiego zwieńczona stylową attyką. Autorem projektu był znany łódzki architekt Hilary Majewski. Na parterze mieścił się dom bankowo-handlowy, na piętrze były luksusowe, reprezentacyjne salony, zaś w oficynie zwykłe mieszkania.

Interes bankiera prosperował znakomicie, ale tylko do I wojny światowej i przewrotu bolszewickiego w Rosji, w wyniku których Maksymilian Goldfeder popadł w tarapaty finansowe, z których już nigdy się nie podniósł. Nic więc dziwnego, że po jego śmierci w 1923 roku pałac trafił na licytację. Wygrała ją spółka Towarzystwo Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych.

Urbaniak, Dudziak, Stańko...

Po II wojnie światowej państwo przejęło rezydencję i przekazało w użytkowanie Miejskim Zakładom Komunikacyjnym. To właśnie wtedy po sąsiedzku przebito przejście między ul. Piotrkowską a al. Kościuszki, które dzisiaj znane jest jako pasaż Rubinsteina. W końcu lat 50. rezydencja stała się siedzibą Zrzeszenia Studentów Polskich. Efekt był taki, że na parterze otwarto studencki Klub 77, który stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego. Legenda „Siódemek” utrzymała się do przełomu lat 70. i 80, kiedy odbywały się tam liczne wystawy i koncerty – w tym jazzowe. Występowali tam tacy artyści, jak Michał Urbaniak, Urszula Dudziak czy Tomasz Stańko.

Zobacz również

Seniorzy już bez teleopasek. Władze Łodzi chwaliły się, że ratują one życie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki