Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Towarzystwa Kredytowego zamieni się w apartamentowiec? Jest decyzja władz miasta

Dominika Kulesza
Dominika Kulesza
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi poinformował, że Dom Towarzystwa Towarowego niebawem zostanie przekształcony na budynek mieszkalny. Spotkało się to z wielką dezaprobatą mieszkańców, którzy zgodnie twierdzą, że stworzenie mieszkań w neorenesansowy gmachu jest nie do przyjęcia. Niestety klamka zapadła.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi zamieścił w poście na Facebook-u wpis o decyzji przekształcenia Domu Towarzystwa Kredytowego na budynek mieszkalny. Gmach pałacu przy ulicy Pomorskiej 21 już niebawem ma zyskać powierzchnie mieszkaniowe, lecz tylko w bocznych strefach budynku, gdzie podczas remontu w latach 2008-2010 wykonano rekonstrukcję wystroju wnętrz.

- Prowadzone prace polegać mają na przebudowie wnętrz wraz z dostosowaniem ich do celów mieszkaniowych, z zachowaniem oryginalnego wystroju w strefach ogólnodostępnych (np. w sali balowej). - informuje Daria Błaszczyńska, specjalistka ds. komunikacji w biurze łódzkiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Chęć ingerencji firmy deweloperskiej w najcenniejszy obiekt architektoniczny, spotkał się z negatywnymi komentarzami wsród mieszkańców. Dziwią się, że urząd powołany do ratowania zabytków zgadza się na podjęcie takich kroków i uważają, że odnowioną przestrzeń i wnętrza pałacu można było wykorzystać w zupełnie inny sposób, na przykład tworząc bibliotekę lub gmach uczelni wyższej.

- Skandal, że urząd zgadza się na taką dewastację. - komentuje sprawę jeden z internautów.

Niestety decyzja została podjęta i to przez samą prezydent Hannę Zdanowską, która wyraziła poparcie przekształcenia ,,pałacu" w blok mieszkalny.

- Z uwagi na ustalenie przez Prezydenta Miasta Łodzi zmiany funkcji z usługowej na mieszkaniową, która wsparta została pozytywną opinią ŁWKZ, przekształcenie tej pierwotnej funkcji zostało zaakceptowane poprzez wydanie stosownego pozwolenia. - dodaje Daria Błaszczyńska.

Zapewnia również, że adaptacja zabytku na cele mieszkaniowe nie może naruszać oryginalnej formy budynku ani zachowanych elementów oryginalnego wystroju wnętrz. Mówi też, że inwestor ma za zadanie konsultować podejmowane działania z biurem łódzkiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wykonawcą i inwestorem została firma deweloperska Fenix Group, a więc ta sama, która kilka lat temu zajmowała się generalnym remontem budynku. Warto przypomnieć, że po zakończonym remoncie Dom Towarzystwa Towarowego zyskał nowy blask, a nawet zdobył główną nagrodę w konkursie Najlepsze Wnętrze Roku 2011. Od tamtej pory w gmachu pałacu organizowano przyjęcia weselne oraz bankiety. Teraz jednak nie będzie już to możliwe.

Dom Towarzystwa Kredytowego powstał w latach 1878-1882 z inicjatywy Hilarego Majewskiego. Zaprojektował on również takie budynki jak Pałac Izraela Poznańskiego, Rezydencja „Księżny Młyn” Edwarda Herbsta oraz Dom Karola Wilhelma Scheiblera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki