Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekumeniczna Droga Krzyżowa w piątek 24 marca przejdzie ulicami Łodzi. Przypominamy jej początki i tradycję

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Pierwsza po przerwie Ekumeniczna Droga Krzyżowa miała miejsce w Jerozolimie, podczas Ekumenicznej Pielgrzymki. Potem wróciła na łódzkie ulice. Zobaczcie jak wyglądała
Pierwsza po przerwie Ekumeniczna Droga Krzyżowa miała miejsce w Jerozolimie, podczas Ekumenicznej Pielgrzymki. Potem wróciła na łódzkie ulice. Zobaczcie jak wyglądała archidiecezja łódzka
W piątek, 24 marca, kolejny raz ulicami Łodzi przejdzie Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Jej tradycja sięga połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wezmą w niej udział chrześcijanie różnych wyznań. Nawiązuje do wielokulturowości Łodzi. Zobaczcie zdjęcia z poprzednich lat.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa w Łodzi

Ekumeniczna Droga Krzyżowa rozpocznie się o godzinie 19 przed kościołem ewangelicko-augsburskim świętego Mateusza przy ulicy Piotrkowskiej 283. Następnie przejdzie ulicą Piotrkowską do ulicy Tuwima. Jej zakończenie będze miało miejsce w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża przy ulicy Sienkiewicza 38. Opiekują się nim dziś dominikanie. Zgodnie z prośbą arcybiskupa Grzegorza Rysia zapraszając jej uczestnicy będą modlili się o pokój na Ukrainie.

W związku z Ekumeniczną Drogą Krzyżową w piątek 24 marca mieszkańców czekają spore utrudnienia. Informowaliśmy o nich na bieżąco

Przypomnijmy, że Ekumeniczna Droga Krzyżowa w której biorą udział duchowni i wierni różnych wyznań organizowana była w Łodzi już w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Nawiązuje do wielokulturowej przeszłości Łodzi, gdzie obok siebie żyli katolicy, ewangelicy, prawosławni.

Zobaczcie galerię zdjęć z Ekumenicznej Drogi Kzyżowej

Ekumeniczna Droga Krzyżowa w Łodzi. Bogata tradycja

Kiedy zorganizowano ją po raz pierwszy ordynariuszem archidiecezji łódzkiej był wtedy arcybiskup Władysław Ziółek. Jego następca, arcybiskup Marek Jędraszewski z Poznania, uznał, że taka Ekumeniczna Droga Krzyżowa nie będzie organizowana. Jędraszewski, obecny metropolita krakowski stwierdził, że Droga Krzyżowa jest katolicka i nie powinna być prowadzona jako wspólne nabożeństwo z przedstawicielami innych wyznań. Swoją decyzją zakończył tradycję Ekumenicznej Drogi Krzyżowej w Łodzi.
- Droga Krzyżowa jest obca naszej wierze, braliśmy w niej udział ze względu na jasno wyrażaną chęć bycia razem, symboliczną trasę – mówił wtedy ksiądz Semko Koroza, dzisiejszy biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego, przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. - Zastanawiam się teraz nad sensem udziału w uroczystości. Przykro mi, że tak się skończyło jedno z lepszych wydarzeń ekumenicznych w Łodzi.

Odbywała się za to Łódzka Droga Krzyżowa. Bez udziału innych, chrześcijańskich Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Wyruszała z kościoła świętej Faustyny, a kończyła się przy łódzkiej bazylice archikatedralnej.

Ale arcybiskup Jędraszewski odszedł z Łodzi, a jego następca arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, duchowny mocno zaangażowany w ekumenizm podjął decyzję o przywrócenia Ekumenicznej Drogi Krzyżowej. Pierwsza odbyła się w 2018 roku podczas Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Potem wróciła na łódzkie ulice, ale nadeszła pandemia COVID-19. Ze względu na nią wydarzenie to zostało wyemitowane w internecie. Nie było możliwości spotkania się i przejścia fizycznie ulicami miasta. Duchowni Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Chrystusowego i Rzymskokatolickiego nagrali swoje rozważania. Emisja odbyła się w Wielki Piątek,

W ubiegłym roku Ekumeniczna Droga Krzyżowa znów przeszła łódzkimi ulicami. Tradycyjnie zaczęła się przed kościołem luteran świętego Mateusza. Zakończyła przy świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Tuwima. Rozważania przy poszczególnych Stacjach Drogi Krzyżowej przygotowywali duchowni różnych wyznań.

Zobaczcie galerię zdjęć z Ekumenicznej Drogi Kzyżowej

Ekumeniczna Droga Krzyżowa roku 2023 rozpocznie się o godzinie 19 przed kościołem ewangelicko-augsburskim świętego Mateusza przy ulicy Piotrkowskiej 283. Następnie przejdzie ulicą Piotrkowską do ulicy Tuwima. Jej zakończenie będzie miało miejsce w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża przy ulicy Sienkiewicza 38. Opiekują się nim dziś dominikanie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki