MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Bogusiak przedstawia historię ŁKS: pływalnia przy al. Unii. 12 dni do otwarcia stadionu ŁKS im. Władysława Króla. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Z okazji zbliżającej się uroczystości otwarcia nowego stadionu ŁKS (22 kwietnia), kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak przedstawia w odcinkach historię ŁKS ze szczególnym naciskiem na obiekty klubu z al. Unii. Dziś czwarty odcinek.

W 1926 roku działacze ŁKS rozpoczęli starania o budowę pływalni w Parku Sportowym ŁKS. Dzięki pomocy trenera piłkarzy ŁKS Węgra Lajosa Czeizlera nawiązano kontakt ze znanym w świecie specjalistą od budowy pływalni Węgrem inżynierem Hajosem. Powstał projekt z zastosowaniem najnowszych technologii.
Pływalnia o długości 50 m była głęboka dostosowana do przeprowadzania skoków z wieży. Była to pierwsza w Polsce pływalnia tego typu w Polsce.
W 1927 roku ŁKS otrzymał od Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego dotację w wysokości 40.000 zł na budowę pływalni i rozpoczęto prace. W sierpniu 1929 zakończono prace budowlane na pływalni. Prowadzono prace wykończeniowe. W 1930 roku zakupiono pompę wodną. Od strony al. Unii wybudowany 32 sztuki drewnianych kabin jako przebieralnie.
Ogółem prace budowlane przy pływalni wyniosły ponad 180 tys. zł. Środki pozyskano z różnych dotacji i funduszy klubu. Rozpoczęto prace porządkowe.
W 1931 roku przy niecce pływalni urządzono piaszczystą plażę. Wybudowano wieże o wysokości 5 m do skoków do wody. W 1932 roku poprowadzono instalację elektryczną do pływalni. Zainstalowano światła w przebieralni. W 1936 roku wykopano nową studnię, a rok później tuż przy pływalni wybudowano 104 drewniane kabiny - przebieralnie.
W 1938 roku z każdej ze stron pływalni ułożono płyty betonowe. Na części terenu pozostał piasek, a na pozostałej posadzono krzewy, kwiaty i urządzono trawnik do leżakowania.
W 1931 roku w ŁKS powstała sekcja pływacka, a w 1932 roku - sekcja piłki wodnej. Organizowano szereg zawodów sportowych. Pływanie uprawiał Władysław Król, a w skokach z wieży pięciometrowej był najlepszy ze wszystkich piłkarzy.
Po II wojnie światowej, latem 1945 na pływalni ŁKS organizowano dla mieszkańców Łodzi zajęcia nauki pływania i kurs dla ratowników wodnych. W 1946 roku reaktywowano sekcję pływania. Pływalnia ŁKS z małymi przerwami działa do przełomu lat 1978-1979. Po wybudowaniu kąpieliska „Fala” przestała działać. Pływalnia była wspaniałym miejscem spotkań pokoleń łodzian i kibiców ŁKS. W połowie lat 70. podczas zebrań Klubu Kibica ŁKS absolwenci III LO Witek Witkowski uczył wszystkich nowych haseł i piosenek, a Jacek Chmielnik (za kilka lat znany aktor) własnoręcznie malował na płótnie flagi ŁKS. Tam powstała jego dzieła pierwsza flaga z nazwą szkoły ŁKS - III LO.
Pływacy ŁKS zdobyli 6 razy tytuły mistrza Polski:
1949 Barbara Sobczak
1950 Barbara Sobczak
1950 Halina Proniewicz
1952 Emilia Malinowska
1955 Emilia Malinowska
1950 sztafeta 4x400 m stylem zmiennym
Na pływalni ŁKS w zawodach występowało wielu wspaniałych zawodników i zawodniczek. Wśród nich była także wybitna węgierska pływaczka Magda Lenkey. Na zdjęciu z trenerem Czeizlerem stoi jako trzecia od prawej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaga i Śląsk powalczą o mistrza!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki