Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zgierzu: chcą budowy większego bloku operacyjnego

Redakcja
Szpital w Zgierzu chce budowy większego bloku operacyjnego. Ma przygotowany projekt, brakuje tylko pieniędzy. Kiedy będą? Trzeba czekać...

Ponad siedem tysięcy operacji, blisko 25 tysięcy pacjentów i tylko pięć ciasnych sal w centralnym bloku operacyjnym. To realia szpitala w Zgierzu. Blok nie był modernizowany od niemal pół wieku i jest już zwyczajnie za ciasny.

- Mówiąc najprościej, dusimy się tutaj - przyznaje Mariusz Jędrzejczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu. - Chcemy, by był to szpital o profilu zabiegowo-ratunkowym. Wynika to między innymi z naszej lokalizacji, trafia do nas bardzo wielu pacjentów z wypadków komunikacyjnych, mamy lądowisko, szpitalny oddział ratunkowy i oddziały zabiegowe. Brakuje tylko odpowiedniego, nowoczesnego bloku.

CZYTAJ TEŻ: Pacjenci nefrologii szpitala w Zgierzu nie chcą przenosin oddziału

By szpital był w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym, utworzył osobne sale operacyjne na dwóch oddziałach: okulistyce i laryngologii. Ale nie może tak funkcjonować w nieskończoność, bo medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dyrektor szpitala chętnie rozpocząłby już inwestycję, prawie wszystko jest przygotowane. Prawie, bo brakuje pieniędzy na realizację, a inwestycja jest kosztowna. Szpital planuje nowoczesny, klimatyzowany blok operacyjny z siedmioma salami, salą wybudzeniową i centralną sterylizatornią. Inwestycja ma kosztować około 20 milionów złotych, bez wyposażenia, bo częściowo zostanie ono przeniesione ze starego bloku.

- Przygotowaliśmy komplet dokumentacji, co kosztowało nas ponad 200 tysięcy złotych, a to spory wydatek jak na nasz szpital. Mamy przygotowane osobne miejsce na nowy blok, więc inwestycja nie będzie kolidowała z normalną pracą zabiegową w szpitalu - zapewnia dyrektor Jędrzejczak.

Inwestycję będzie finansowała spółka Inwestycje Medyczne Łódzkiego. Zarząd województwa zaakceptował już plany spółki, teraz stara się o pieniądze. Planowane finansowanie to emisja obligacji przez spółkę, która ma już wiążącą ofertę w tej sprawie. Pod koniec 2014 roku spółka rozpoczęła współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która miała zaowocować 100 milionami złotych właśnie dzięki emisji obligacji. Urząd Marszałkowski przyznaje, że sprawa jest na etapie uzgadniania dokumentacji, która będzie podstawą do rozpoczęcia dalszych prac. Ten etap ma zakończyć się na przełomie marca i kwietnia. Dopiero wtedy będzie można mówić o przeznaczeniu konkretnej sumy.

Nowy blok operacyjny ma mieścić się w budynku dawnej kuchni. Oczywiście konieczne jest dostosowanie go, ale to są i tak mniejsze koszty niż budowa od podstaw. Następny wydatek to kupno nowego sprzętu.- Chciałbym zacząć jeszcze w tym roku - przyznaje dyrektor szpitala w Zgierzu.

CZYTAJ TEŻ: Pacjent z Kutna skarży się na lekarzy ze szpitala w Zgierzu

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 15 - 21 lutego 2016 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki