Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zdekomunizował patronkę szkoły, a kluby KO i SLD w radzie Miejskiej Łodzi zaskarżą tę decyzję w sądzie. Ostra reakcja PiS: "Hańba!"

Marcin Darda
Marcin Darda
Wojewoda Zbigniew Rau zarządzenie zastępcze w sprawie dekomunizacji patronki Zespołu Szkół Ekonomii i Usług Natalii Gąsiorowskiej wydał 22 marca. Coraz większe emocje budzi zdekomunizowanie przez wojewodę łódzkiego patronki Zespołu Szkół Ekonomii i Usług, Natalii Gąsiorowskiej. Kluby Koalicji Obywatelskiej i SLD w Radzie Miejskiej, chcą zaskarżyć w sądzie zarządzenie wojewody. Klub PiS nazywa tę decyzję „haniebną”.
Wojewoda Zbigniew Rau zarządzenie zastępcze w sprawie dekomunizacji patronki Zespołu Szkół Ekonomii i Usług Natalii Gąsiorowskiej wydał 22 marca. Coraz większe emocje budzi zdekomunizowanie przez wojewodę łódzkiego patronki Zespołu Szkół Ekonomii i Usług, Natalii Gąsiorowskiej. Kluby Koalicji Obywatelskiej i SLD w Radzie Miejskiej, chcą zaskarżyć w sądzie zarządzenie wojewody. Klub PiS nazywa tę decyzję „haniebną”. Dziennik Lodzki
Coraz większe emocje budzi zdekomunizowanie przez wojewodę łódzkiego patronki Zespołu Szkół Ekonomii i Usług, Natalii Gąsiorowskiej. Kluby Koalicji Obywatelskiej i SLD w Radzie Miejskiej, chcą zaskarżyć w sądzie zarządzenie wojewody. Klub PiS nazywa tę decyzję „haniebną”.

Wojewoda Zbigniew Rau zarządzenie w sprawie dekomunizacji Natalii Gąsiorowskiej wydał 22 marca. Wedle opinii IPN była sympatykiem Komunistycznej Partii Polski, za stalinizmu kierowała Komisja Programową oraz Komisją Ocen Książek Historycznych w Ministerstwie Oświaty Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a przyjęta wówczas podstawa programowa dla szkół oparta była o ideologię materializmu i marksizmu.

Decyzja wojewody obudziła sprzeciw nie tylko Marcina Gołaszewskiego (KO), szefa Rady Miejskiej Łodzi, ale i wielu naukowców Instytutu Historii UŁ. Prof. Gąsiorowska była wśród założycieli UŁ jak i IH. W IH zorganizowano nawet referendum, w którym większość pracowników uznała, że Instytut powinien się do sprawy dekomunizacji Gąsiorowskiej jako patronki szkoły, odnieść.

- Jeżeli zajdzie potrzeba to jesteśmy gotowi dokładnie przedstawić blaski i cienie z jej życiorysu. Odgórna decyzja i oskarżanie prof. Gąsiorowskiej, że symbolizowała totalitaryzm, jest dla mnie stanowiskiem zbyt daleko idącym - stwierdził w miniony piątek prof. dr hab. Jarosław Kita, kierownik Katedry Historii Polski XIX w. UŁ.

A przewodniczący Gołaszewski na najbliższą sesję wprowadził projekt uchwały dotyczący zaskarżenia zarządzenia wojewody w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Że przejdzie wątpliwości nie ma, bo KO i SLD ma większość w radzie.

Klub PiS na wprowadzenie tego punktu zareagował bardzo ostro.

- W obliczu obchodzonej w najbliższych dniach 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej uznaję za hańbiącą dla Rady Miejskiej w Łodzi inicjatywę przewodniczącego Gołaszewskiego - mówi rzeczniczka klubu Marta Grzeszczyk. - Żądam, by przewodniczący wycofał z porządku obrad sesji ten skandaliczny projekt uchwały.

Tymczasem polityczna wojna o dekomunizację Gąsiorowskiej może mieć jeszcze głębszy wymiar. Otóż przewodniczący Gołaszewski złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez wojewodę Raua lub podlegającego mu urzędnika, plagiatu. Według Gołaszewskiego w uzasadnieniu podpisanego przez wojewodę zarządzenia podano biogram Gąsiorowskiej, który w 65 proc. jest tożsamy z biogramem opublikowanym w „Słowniku Biograficznym Historyków Łódzkich” autorstwa cytowanego wyżej Jarosława Kity i Rafała Stobieckiego, przy czym na jakiekolwiek źródło się nie powołano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki