Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woonerfy w Łodzi już bez pierwszeństwa dla pieszych przed pojazdami?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na łódzkim woonerfie w ulicy 6 Sierpnia zamiast znaku „strefa zamieszkania” pojawiło się ograniczenie prędkości. To zmienia sytuację pieszych.

Przy wjeździe na podwórzec miejski (woonerf) w ul. 6 sierpnia od strony al. Kościuszki pojawiła się tablica z ograniczeniem prędkości do 30 km/godz. i zakazem postoju. Wcześniej od tego miejsca była strefa zamieszkania. To oznaczało, że samochody muszą tam jeździć najwyżej 20 km/godz. i ustępować miejsca pieszym. Według nowego oznakowania auta mogą jeździć szybciej a piesi nie mogą im zachodzić drogi.

- Do tej pory piesi mieli na woonerfie bezwzględne pierwszeństwo. Mogli chodzić całą szerokością ulicy a kierowcy nie mieli prawa nawet na nich zatrąbić. Nowe oznakowanie to zmienia - mówi Hubert Barański z Fundacji Fenomen, która uczestniczyła w tworzeniu woonerfu.

Woonerf na 6 Sierpnia. Wirtualny spacer po miejskim podwórcu

Teraz piesi na ul. 6 Sierpnia muszą poruszać się po chodniku lub wąskim pasie z jednej strony drogi. - W ten sposób zniknęła podstawa prawna na której oparty był woonerf - podkreśla Barański.

Pomysł likwidacji strefy zamieszkania nie podoba się radnemu Bartoszowi Domaszewi-czowi (PO). Poprosił on Biuro Inżyniera Ruchu Urzędu Miasta Łodzi o wyjaśnienia i o przygotowanie radnym na najbliższe posiedzenie komisji ds. transportu różnych wariantów organizacji ruchu w tym rejonie.

Radny Domaszewicz uważa, że problem z podwórcem miejskim można rozwiązać na kilka sposobów.

Woonerf na 6 Sierpnia otwarty. Czy po nim pojawią się kolejne?

- Można zmienić podział działek i poprowadzić strefę zamieszkania także przez skrzyżowanie z Piotrkowską. Można też całą Piotrkowską zamienić w strefę zamieszkania. Albo zostawić dotychczasowe rozwiązanie jeśli będą przemawiały za tym odpowiednie argumenty - wylicza Domaszewicz.

Zarząd Dróg i Transportu zapewnia, że zmiany są tymczasowe, a „strefa zamieszkania” na podwórcach pozostanie.

- Wymieniamy i likwidujemy nadmiar znaków w całej strefie wielkomiejskiej i ten proces trwa - mówi Piotr Grabowski ze ZDiT. - Oczywiście woonerfy i ich idea wymagają znaków strefy zamieszkania i takie znaki na woonerfach wciąż będą obowiązywały - zapewnia.

Woonerf na Piramowicza. Historyczna pompa już działa

Kłopotliwy woonerf
Pierwszy woonerf powstał na ul. 6 Sierpnia w czerwcu 2014 r.

Dzięki przebudowie powstała ulica przyjazna pieszym, na której za pomocą tzw. szykan wymuszono wolną jazdę samochodów. Jednocześnie dzięki znakowi „strefa zamieszkania” piesi mogli tam chodzić środkiem jezdni.

Problemy z oznakowaniem

Znak „strefa zamieszkania” usunięto z podwórca pierwszy raz wiosną 2015 r. Przyczyną była konieczność ujednolicenia oznakowania oraz kwestie estetyczne. Dzięki usunięciu tabliczki „strefa zamieszkania” można było zmniejszyć liczbę znaków drogowych na reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej. Jednak po dwóch miesiącach „strefę zamieszkania” na ul. 6 Sierpnia przywrócono.

MT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki