Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpoczynek w łódzkim parku. Gdzie i jak spędzić czas w Łodzi?

Dziennik Łódzki
Niezależnie od aury nie ma co siedzieć w domu. W pięknych przecież łódzkich parkach można znakomicie spędzić czas odpoczywając lub uczestnicząc w licznych zajęciach i warsztatach.

To prawdziwie łódzka tradycja. Narodziła się ze smrodu i dymu gwałtownie rozwijającego się przemysłowego miasta, w którym nie było kanalizacji, wodociągów i wystarczającej liczby tanich mieszkań, Ścieki płynęły ulicami, te fabryczne i ludzkie, ludzie tłoczyli się na kupie w jednoosobowych izbach, na ulicach handlowano śledziami i , a wszystko zasnuwał szary dym z fabryk. Wszystkim towarzyszyło jedno marzenie: odetchnąć świeżym powietrzem.

I tak, gdy tylko aura robiła się wystarczająco ciepła, ludzie w każdej wolnej chwili wylegali tłumnie do podmiejskich lasów i miejskich parków. Zaczynał się Zielony Karnawał, który trwał aż do jesieni. Lasy w Łagiewnikach, Wiśniowej Górze, Wiączynie rozbrzmiewały echem ludzkich głosów, tłumnie oblegane były „gorodskoje sady” czyli ogrody miejskie: Hellenów, Źródliska, Leśniczówka. Park Stefańskiego w Rudzie Pabianickiej.

Władze miasta miały świadomość, że to ciągle za mało, zatem zakładano nowe: Park Mikołajewski zwany Świętokrzyskim (obecnie park Sienkiewicza), Ogród przy ul. Dzielnej (Park Staszica), Ogród przy ul. Pańskiej (Park Poniatowskiego). Właściciel ogrodu „Wenecja” (Park Słowackiego) wietrząc dobry interes, udostępnił go łodzianom, ale odpłatnie (wstęp kosztował 10 kopiejek). Potem ten ostatni razem z ogrodem „Julianów” wykupiło miasto.

Wiosną i latem we wszystkich nich, pięknie iluminowanych chińskimi lampionami, organizowano najprzeróżniejsze zabawy i atrakcje: tańce, koncerty, loterie fantowe, pokazy fajerwerków, występy amatorskich teatrzyków i kabaretów, walki francuskie, który pomagały rozładować agresję i pocztę francuską, która pomagała nawiązywać męsko-damskie znajomości i tym samym rozładować inne instynkty.

Te ostanie zresztą powodowały prawdziwy ból głowy władz miasta: w Parku Świętokrzyskim, gdzie tłumy ściągała pijalnia wód mineralnych, pierwsze w mieście radio-koncerty, a potem Miejska Galeria Sztuki, wielu gości oddawało się pod osłoną zmroku i krzewów sztuce zgoła innego rodzaju. W trosce o obyczajność zatem rajcowie zarządzili zamykanie parków po zmroku, a nawet przemyśliwali o założeniu w nich oświetlenia elektrycznego. Te kroki jednak nie miały wpływu na domorosłych naturystów, którzy z upodobaniem zażywali kąpieli w stroju adamowym w Parku Stefańskiego czy Wenecji.

Organizatorzy zabaw parkowych prześcigali się w coraz to nowych pomysłach, żeby przyciągnąć publiczność. W Hellenowie z upodobaniem zapraszano na imprezy tematyczne: „Zabawę neapolitańską” Ucztę z czasów rzymskich” czy „Święto Sewilli”. To ostatnie jednak okazało się niewypałem, choć nie finansowym.

Jego punktem kulminacyjnym miała być hiszpańska corrida. I tu „sprawa się rypła”, bo najwyraźniej nikt jej nie uzgodnił z bykami. Zwierzęta, jak się potem okazało głodzone przed walką, by je osłabić, zamiast skubać torreadorów i pikadorów, wolały skubać trawę. Zdecydowanie oskubana poczuła się natomiast publiczność, która po kwadransie wygwizdała organizatorów. Chyba się nie przejęli, skoro zarobili blisko 5 tysięcy rubli na tej byczej zabawie.

Niezależnie od takich rozczarowań, parki miejskie cieszyły się niesłabnącą popularnością. I mimo starań miasta nadal było ich za mało. Przed wojną 1 drzewo przypadało na 21 łodzian, tereny zielone zaś razem ze sportowymi stanowiły zaledwie 6 proc. terenów miasta.

Dziś jest to ponad 21 procent. Warto z tego korzystać.

Władze miasta już piąty sezon w ramach projektu Zielona Łódź zachęcają łodzian do spędzania wolnego czasu w miejskich parkach i ogrodach. Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje i promuje wydarzenia, które są bezpłatne i ogólnodostępne. W sezonie letnim, oprócz cyklicznych spacerów z przewodnikami, wycieczek rowerowych i warsztatów fotograficznych, w łódzkich ogrodach miejskich można korzystać z zajęć sportowych: tai chi, pilates, gry w bullę, czy jogi. Zwłaszcza ta ostatnia cieszy się ogromnym powodzeniem.

PROPOZYCJE NA NASTĘPNEJ STRONIE...

Na brak oferty nie mogą też narzekać melomani. W Parku Źródliska odbywa się już piąta edycja cyklu Letnich Koncertów w Altanie, organizowanych razem z Akademią Muzyczną. W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 17 w altanie Parku Źródliska I koncertują studenci i wykładowcy tej uczelni.

Z kolei dla kinomanów prawdziwą gratkę przygotowało Muzeum Kinematografii: przegląd filmów z Jamesem Bondem pod gołym niebem: projekcje odbywają się w środy w Parku Źródliska i piątki na Starym Rynku. Na kino letnie zaprasza w niedziele także Park Podolski. Również teatromani znajdą w parkach coś dla siebie: w ramach Letniej Sceny Monopolis raz w miesiącu w Parku Źródliska odbywają się darmowe przedstawienia renomowanych scen warszawskich: Teatru Polskiego i Kamienica. Najbliższe przedstawienie już 25 lipca - „Emigranci” Sławomira Mrożka.

Na terenie parków odbywają się również warsztaty tematyczne dla dzieci i dorosłych m.in. warsztaty rysunku i malarstwa (Rysujemy łódzkie parki - środy godz. 17, różne parki), warsztaty entomologiczne oraz fotograficzne.

Smakoszów kuszą Parki Śniadaniowe - można dobrze zjeść, ale także na przykład posłuchać muzyki i skorzystać z innych atrakcji.

Z kolei miejskie Domy Kultury zapraszają na potańcówki pod gołym niebem: niedawno odbyła się w ogrodzie Ośrodka Kultury Górna, a kolejna zaplanowana jest w zabytkowym ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki na 28 lipca.

Przypominamy, że dla spacerowiczów otwarty jest także urokliwy ogród przy Pałacu Poznańskiego.

Zielony karnawał w pełni. Korzystajmy z jego uroków. Przepiękne łódzkie ogrody i parki czekają na gości.

A oto co proponują łódzkie parki na sezon letni:

- Spacery z przewodnikami, wycieczki rowerowe - niedziele, godz. 12, różne parki

- Letnie Koncerty w Altanie - niedziele lipca i sierpnia, godz. 17, Park Źródliska I

- Joga w parku - Park Źródliska II, Park na Zdrowiu, Park Poniatowskiego

- Tai Chi - Park Poniatowskiego, Park Źródliska I

- Zajęcia Fitness - poniedziałki i środy lipca i sierpnia, godz. 18, Park im. Zaruskiego

- Zajęcia pilates - środy godz. 18, Park Julianowski

- Bule/Petanque - czwartki, godz. 17.30, Park Staromiejski

- warsztaty fotograficzne- różne parki

- warsztaty rysunku i malarstwa - środy, godz. 17, różne parki

- warsztaty entomologiczne - Park na Zdrowiu

- kino plenerowe - niedziela godz. 21, Park Podolski

- pijalnia wód leczniczych - wtorki i czwartki lipca i sierpnia godz. 11-14, Park Źródliska I

- Noc Spadających Gwiazd - 12 sierpnia, Ogród Botaniczny

- Park Śniadaniowy - soboty godz. 9-13, Park Źródliska I

- Piknik Powitanie Jesieni i Koncert Szant - 16 września, Park Julianowski

- Letnia Scena Monopolis - 25 lipca, Teatr Polski „Emigranci”

- Potańcówka w ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki - 28 lipca, godz. 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki